European Kyokushin Karate Organization
::: RESULTS :::

7th European Open Category Championships Riesa 2007


Men

Women
MEN KUMITE OPEN CATEGORY

1

Navarro Alejandro

Spain

2

Gogonel Lucian

Romania

3

Habraszka Krzysztof

Poland

3

Petrov Stiliyan

Bulgaria

5-8

Estensoro Pablo

Spain

5-8

Krzak Micha³

Poland

5-8

Stoian Nicolae

Romania

5-8

Martinov Petar

Bulgaria

MEN KUMITE SENIOR CATEGORY

1

Szafarczyk Marek

Poland

2

Sawa Bogdan

Poland

3

Verbytskyi Sergii

Ukraine

3

Holewiak Czeslaw

Austria

5-8

Weselski W³odzimierz

Poland

5-8

Kubicki Rafal

Poland

5-8

Fosgen Mario

Germany

5-8

Liamzin Oleksandr

Ukraine

MEN KATA

1

Gruba Jan

Poland

2

Radziewicz Wojciech

Poland

3

Dillana Alberto

Spain

4

Bujlance Oscar

Spain

5

Szaffer Balazs

Hungary

6

Smit Marcel

Holland

7

Lingelser Tony

France

8

Pertel Franc

France

JUNIOR BOYS -65kg

1

Domigues Carlos

Spain

2

Kharlamov Igor

Ukraine

3

Kryvoshapka Artem

Ukraine

3

Alimany Adria

Spain

5-8

Matulaitis Rolandas

Lithuania

5-8

Yokoe Jordy

Holland

5-8

François Jérôme

Belgium

5-8

Schwabauer Anton

Germany

JUNIOR BOYS -75kg

1

Sypien Patryk

Poland

2

Lupa Jakub

Poland

3

Ostrem Ole Garborg

Norway

3

ibin Victor

Ukraine

5-8

Szabadi István

Hungary

5-8

Verwiligen Joey

Holland

5-8

Canev Kamen

Bulgaria

5-8

Eamon Cramb

Scottland

JUNIOR BOYS +75kg

1

Hogeveen Ferry

Holland

2

Pleèkaitis Justas

Lithuania

3

Kádár Csaba

Hungary

3

Dutka Bartosz

Poland

5-8

Po³eĉ Mateusz

Poland

5-8

Silva Gilberto

Portugal

5-8

Minevski Mitko

Bulgaria

5-8

Rodriguez Sebastian

Spain

WOMEN KUMITE OPEN CATEGORY

1

Cherneva Danaila

Bulgaria

2

Sypien Agnieszka

Poland

3

Wójcik Magdalena

Poland

3

Dineva Daniela

Bulgaria

5-8

Fraunschiel Melanie

Austria

5-8

Kaczynska Anna

Poland

5-8

Soltysik Dobroslawa

Poland

5-8

Petrova Nadezhda

Bulgaria

WOMEN KATA

1

Radziewicz Aleksandra

Poland

2

Sularz Izabela

Poland

3

Kostova Gergana

Bulgaria

4

Asenova Aneliya

Bulgaria

5

Moral Bruna

Spain

6

Knezevic Jana

Serbia

7

Plawecka Danuta

Austria

8

Vukovic Marina

Serbia

JUNIOR GIRLS -55kg

1

Boycheva Stanislava

Bulgaria

2

Ly Erica

Holland

3

Piqueras Alba

Spain

3

Tagirova Adile

Ukraine

5-8

Sundemeyr India

Holland

5-8

Zajkowska Aleksandra

Poland

5-8

Mazur Kamila

Poland

5-8

Watt Kelly

Scottland

JUNIOR GIRLS +55kg

1

Stolpestad Kaja

Norway

2

Dimitrova Ivelina

Bulgaria

3

Verbitska Marianna

Ukraine

3

Marinova Aleksandra

Bulgaria

5-8

Lisiewicz Dominika

Poland

5-8

Lindel Alexandra

Germany

5-8

Halász Vivien

Hungary

5-8

Klöcking Marthe

Austria

 

Man Best Spirit Award: Alejandro Navarro (Spain)
Women Best Spirit Award: Agnieszka Sypien(Poland)
Men Best Tameshiwari Award: Lucian Gogonel (Romania)
Women Best Tameshiwari Award: Danaila Cherneva (Bulgaria)
Number of participating countries: 17
Number of participating competitors: 169
Number of spectators: 800
Main Judge: Shihan Antonio Pinero


© 2017 European Kyokushin Federation 
kyokushinkyokushin